PORADNIA ZDROWEGO ODŻYWIANIA


DLACZEGO WARTO


Codziennie dbamy o swój zewnętrzny wizerunek kupując ubrania ,kosmetyki, korzystając z siłowni ,uprawiając sport lub odpoczywając w SPA .
Czy równie dużo czasu i środków poświęcasz swojemu wnętrzu ,czy dbanie o swoje zdrowie nie ogranicza się tylko do brania leków, suplementów i robieniu badań , jak komponujesz posiłki czy zastanawiasz się nad tym co jesz, a co powinieneś ? Czy masz świadomość ,iż to co zjesz dziś może mieć wpływ na to jak będziesz funkcjonował jutro…
Czy znasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne , ile powinieneś spożywać np. białka , tłuszczu, magnezu…
Czy wiesz, iż zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się z wiekiem i pod wpływem chorób ?
Poradnia zdrowego odżywiania powstała w potrzebie troski o zdrowie i szerzenie zdrowotnych nawyków żywieniowych .
W ustalaniu porad , zaleceń i jadłospisów, kierujemy się zasadami zdrowego odżywiania promowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia.

W naszych zaleceniach nie ma żadnych sztucznych suplementów i ulepszaczy.
Jadłospisy ustalane są w oparciu o sezonowość produktów i składniki dostępne w każdym sklepie oraz Twoje upodobania kulinarne. W trosce o najlepiej dostosowane jadłospisy do Państwa potrzeb , stale podnosimy swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i sympozjach.

Świadomy sposób życia i żywienia jest nakazem dzisiejszych czasów.


KALKULATOR WHR


Wskaźnik WHR (ang. Waist Hip Ratio) czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder mówi o tym, gdzie są umiejscowione zbędne kg. Ten wskaźnik powie Ci, czy masz sylwetkę typu jabłko czy gruszka, oraz czy jesteś zagrożona/y wystąpieniem m.in. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, chorób serca . Zgodnie z zaleceniami Światowej organizacji zdrowia obwód tali mierzy się w połowie odległości miedzy dolnym brzegiem żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej (najczęściej w okolica pępka).Najszerszy obwód bioder określa się na wysokości krętarza większego (najszersza część bioder)

TYP OTYŁOŚCI WHR-stosunek bioder do pasa w cm
Brzuszna - typ jabłko > lub= 0.85 > lub =1.0
Pośladkowo udowa - typ gruszka < 0.85 < 1.0


RYZYKO POWIKŁAŃ OBWÓD PASA
ZNACZNE KOBIETY > 80 CM, MĘŻCZYŹNI > 94
BARDZO WYSOKIE KOBIETY > 88, MĘŻCZYŹNI > 102

Szczególne niebezpieczne jest nagromadzenie tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej (otyłość brzuszna),gdyż zwiększa to zagrożenie chorobami metabolicznym ,takimi jak cukrzyca ,nadciśnienie, hiperlipidemia (wysoki poziom cholesterolu). Współwystępowanie otyłości z tymi chorobami definiuje się jako zespół metaboliczny, który jest przyczyna największej ilości zgonów w Europie i USA.
W celu dokładnego oznaczenia zawartości tłuszczu w organizmie można zastosować metodę BMI specjalnej wagi która określa poziom tłuszczu, wody, mięśni - w całym organizmie w naszej poradni badanie wykonuje się bezpłatnie.

KALKULATOR BMI


Dzięki BMI (ang. Body Mass Index) w prosty sposób możesz sprawdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa (18,5-25) lub czy przekracza normę czyli, że masz zbędne kg (>25) albo ważysz za mało (<18,5).

Twój Wzrost w centymetrach
Twoja Waga w kilogramach
Twoje BMI TO:
Komentarz:

OBJAŚNIENIA:
Skala BMI (wg Światowej Organizacji Zdrowia - WHO)
BMI < 18,5 niedowaga
18,5 - 24,9 waga prawidłowa
25 - 29,9 nadwaga
30 - 34,9 otyłość I stopnia
35 - 39,9 otyłość II stopnia
> 40 otyłość III stopnia


               

Pamiętaj: Wszystkie przedstawione tu kalkulatory przeznaczone są dla zdrowych osób dorosłych, z wyłączeniem kobiet w ciąży. Kalkulatory te są wskaźnikami, które jedynie w sposób przybliżony określają Twoją rzeczywistą sytuację.